E rrallë është historia që i ka ndodhur Robert Frrokut, të riut shqiptar që akuzohet për një vrasje në Belgjikë dhe nuk shkon dot në gjyq për shkak se ka ngecur në Shqipëri prej izolimit nga kornavirusi.
Robert Frroku erdhi në Shqipëri kur gjyqi ndaj tij u ndërpre më 16 mars pas vendmit të qeverisë belge për të nisur izolimin total.

Por kur gjyqi rinisi të mërkurën, ai nuk u shfaq në sallë.
Avokati i tij tha se Frroku udhëtoi nga Brukseli drejt Tiranës më 20 mars, kur kufijtë nuk ishin mbyllur akoma.

Robert Frroku, 24 vjeç, dhe Xhuljan Perdoda, 22 vjeç, akuzohen se kanë therur për vdekje Abdelaziz Bouhali, një 35-vjeçar.
Ngjarja ndodhi në një lokal në Bruksel në gusht të vitit 2016.

Nga Belgjika ku akuzohet për vrasje, Frroku kthehet në familjen e tij në veri të Shqipërisë: Nuk kisha mundësi të jetoja në Bruksel

Një i ri shqiptar i akuzuar për vrasje në Belgjikë, ka ardhur në Shqipëri pasi procesi i tij gjyqësor u ndërpre më 16 mars për shkak të izolimit të urdhëruar nga qeveria belge.

Robert Frroku nuk u paraqit kur seanca rifilloi këtë të mërkurë duke pasur parasysh se kufijtë me Evropën janë ende të mbyllur.

Sipas avokatit të tij, Sokol Vljahen, klienti i tij kishte dy vjet në liri në pritje të gjykimit, ndërsa fluturoi me avion nga Brukseli për në Tiranë në 20 mars, kur kufijtë nuk ishin mbyllur akoma.

“Klienti im qëndroi në Belgjikë dhe priti gjyqin e tij. Ai ishte i pranishëm gjatë tre ditëve të para të seancës dëgjimore në mars. Pak pasi gjyqi u ndërpre në 16 mars, ai e kishte të vështirë të paguante qiranë dhe pronari e nxori jashtë. Ai nuk kishte ku të qëndronte në Bruksel, kështu që shkoi në shtëpinë e babait të tij në veri të Shqipërisë ”, tha zoti Vljahen.

Avokati saktëson se klienti i tij nuk ka ndërmend të shmangë drejtësinë belge. Ai synonte të kthehej këtë 17 qershor, data e rifillimit të gjyqiimit pas një periudhe prej disa muajsh mbyllje në Belgjikë, por ai e kuptoi shumë vonë se nuk mund të largohej përsëri, duke pasur parasysh mbylljen e kufijve.

Në mungesë të të akuzuarit, gjykimi u shty të mërkurën më 29 qershor në orën 9:00 të mëngjesit. Autoritetet gjyqësore do të veprojnë për të lejuar që të akuzuarit të kthehen në Belgjikë para kësaj date, pasi kufijtë midis Shqipërisë dhe vendeve të caktuara evropiane nuk do të rihapen deri në fillim të korrikut.

Robert Frroku, shqiptar 24-vjeçar, dhe Xhyljan Perdoda, një shqiptar 22-vjeçar, i arratisur, akuzohen në Assize të Brukselit se kanë goditur me thikë ndaj Abdelaziz Bouhali, 35-vjeç, gjatë një përleshje në “Café & Taverne 54”, në Bruksel, më 11 gusht 2016.

Lufta mes përdoruesve dhe tregtarëve të kokainës

Falë pamjeve nga kamerat e vëzhgimit të videove në kafene dhe dëshmitarëve, hetuesit ishin në gjendje të identifikonin shpejt autorin kryesor të goditjes me thikë që ishte Robert Frroku. Ky i fundit u arrestua pas lëshimit të një urdhri arresti ndërkombëtar kundër tij më 19 gusht 2016 nga policia serbe. Ai më pas u ekstradua në Belgjikë.

Më 22 gusht në vijim, hetuesit ishin në gjendje të identifikonin autorin e dytë, Xhyljan Perdodën. Gjykatësi hetues lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arrest ndërkombëtar kundër tij, por ai ende është arrestuar.

Sipas pamjeve që tregojnë rrjedhën e ngjarjeve, kishte një zënkë midis dy shqiptarëve dhe viktimës dhe një burri tjetër.

Abdelaziz Bouhali, i njohur në polici për vjedhje dhe shitjen e drogës, u përpoq të spërkasë me spraj piper të riun Frroku. Ai më pas mori një thikë nga xhaketa e tij dhe u përpoq ta godiste, shkruajnë mediat belge.

Robert Frroku pastaj rrëmbeu një thikë tjetër nga bari dhe e goditi Bouhali rreth njëzet herë. Pamjet tregojnë se Xhyljan Perdoda gjithashtu goditi me thikë viktimën shtatë deri tetë herë.

Sipas hetimit, kjo është një përleshje në mes përdoruesve dhe tregtarëve të kokainës.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here