Rusia po konsolidon kontrollin e saj në Arktik duke ndërtuar një bazë të re ushtarake, siç tregojnë imazhet satelitore, ndërsa Vladimir Putin po teston një super-silur të ri të aftë të shkaktojë “tsunami radioaktiv”.

Mes tensioneve në rritje dhe në një epokë të dytë të luftës së ftohtë midis Perëndimit dhe Rusisë, analistët ushtarakë janë të shqetësuar për super-armën e re të Moskës, një silur me emrin ‘Poseidon 2M39’, i cili aktualisht është në fazën e testimit.

Arma e tmerrshme me energji bërthamore ka teknologji tw lartw, ndërsa mund të mbetet e fshehur nga sistemet e mbrojtjes bregdetare dhe të lëvizë përgjatë shtratit të detit. Ekspertët thonë se siluri mund të shkaktojë “tsunami radioaktiv” të aftë për të shkatërruar vijën polare të bregdetit.

Arma në kohë lufte do të pwrdorej dhe do të nisej pranë një vije bregdetare armike, duke shkaktuar një tsunami që do të shkatërronte mbrojtjen dhe infrastrukturën bregdetare.

Christopher A Ford, asistent sekretar i shtetit për Sigurinë Ndërkombëtare dhe Mos-Përhapjen, tha më parë Poseidon është projektuar për të “përmbytur qytetet bregdetare të SHBA me tsunami radioaktiv”.

Imazhet satelitore të siguruara për CNN nga teknologjia hapësinore Maxar tregojnë se objektet e reja në Arktik kanë objektet e magazinimit nëntokësor.

Imazhet satelitore tregojnë gjithashtu aeroplanë ushtarakë dhe bombardues, si dhe sisteme të reja radari pranë Alaskës.

Netflixalbania marre nga shekulli online

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here