Qeveria Spanjolle ka urdhëruar një gjendje të jashtëzakonshme 15-ditore për të ulur normat e infeksionit Covid-19 në kryeqytet, pasi një gjykatë përmbysi një bllokim të pjesshëm të vendosur një javë më parë.

Madridi dhe qytetet përreth do të shohin kufizime të zbatuara nga 7,000 policë.

Kryeqyteti ka qenë në qendër të një grindjeje politike, me autoritetet e qytetit të qendrës së djathtë që sfidojnë kërkesat e qeverisë së udhëhequr nga Socialistët.

Rastet janë poshtë dhe gjendja e jashtëzakonshme është e pajustifikuar, thonë zyrtarët e qytetit.

Ministri i Shëndetësisë i Madridit, Enrique Ruiz Escudero këmbënguli se masat tashmë në fuqi po funksiononin dhe se urdhri i qeverisë kombëtare ishte “një masë që Madrileño nuk do ta kuptojë”.

Përditësimet më të fundit: Evropa ndeshet me vrullin e virusit
Bllokimi i pjesshëm i imponuar Madridit sfidues
Pse Spanja po sheh valën e dytë Covid?
Të Premten e kaluar, të gjitha lëvizjet jo-thelbësore brenda dhe jashtë Madridit dhe nëntë qyteteve të tjera u ndaluan, megjithë kundërshtimin e autoriteteve lokale, të udhëhequr nga presidenti rajonal Isabel Díaz Ayuso.

Kur sfida e tyre gjyqësore ishte e suksesshme të Enjten mbrëma, Kryeministri Pedro Sánchez vendosi të lëvizë shpejt, përpara një fundjave pushimesh, me Spanjollët që festojnë ditën e tyre kombëtare të hënën.

Regional president Isabel Díaz Ayuso won a court battle against the partial lockdown late on Thursday

Zonja Ayuso bëri thirrje për një vonesë, por kryeministri ishte i vendosur “shëndeti publik duhet të mbrohet tani”.

Ministri i shëndetësisë i Spanjës Salvador Illa kritikoi ashpër qasjen e zonjës Ayuso. “Presidenti i Komunitetit të Madridit ka vendosur të mos bëjë asgjë. Durimi ka kufijtë e tij,” u tha ai gazetarëve.

Çfarë do të thotë gjendje e jashtëzakonshme ?

Urdhri, në spanjisht një “gjendje alarmi”, nuk është aq i ashpër sa bllokimi i vendosur në mars. Ai rikthen në fuqi masat e sjella një javë më parë që u hoqën nga gjykata të enjten vonë:

Largimi dhe hyrja në Madrid dhe nëntë qytete të tjera është e ndaluar për udhëtime jo-thelbësore, megjithëse puna, aktiviteti tregtar dhe udhëtimet në shkolla janë të përjashtuara
Shmangia e kontaktit shoqëror midis zonave të ndryshme lokale
Hotelet dhe restorantet do të jenë të kufizuara në 50% të kapacitetit dhe dyert duhet të mbyllen në 23:00
Bizneset janë të kufizuara në kapacitet 50% dhe duhet të mbyllen deri në orën 22:00
Takimet familjare dhe shoqërore janë të kufizuara në gjashtë persona
Vendet e adhurimit janë të kufizuara në një të tretën e frekuentimit normal
Masat, të vendosura për të hyrë në fuqi rreth orës 16:00 (14:00 GMT), prekin 4.78 milion njerëz në Madrid dhe qytete të tilla si Fuenlabrada, Getafe dhe Leganés.

Përpara një fundjave të gjatë pushimesh, me shumë njerëz që planifikonin të largoheshin nga kryeqyteti, ishte e paqartë se si mund të përforcohet kjo. Sidoqoftë, ministri i brendshëm tha se rreth 7,000 forca të sigurisë do të vendosen përreth qytetit për të siguruar respektimin e masave.

Sa e keqe është shpërthimi i Madridit?
Kur u vendos bllokimi i pjesshëm, qeveria e Spanjës veçoi zonat me një normë infeksioni më të lartë se 500 raste për çdo 100,000 banorë.

Javën e kaluar ishte shumë më e lartë se ajo në Madrid, me të paktën 723 infeksione, por që prej asaj kohe ka rënë në afër 500.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here