Publikimi i filmit të ri James Bond është vonuar përsëri.

Premiera e No Time To Die tashmë ishte zhvendosur nga Prilli në Nëntor për shkak të pandemisë.

Filmi tani është shtyrë më tej deri në 2 Prill 2021 “në mënyrë që të shihet nga një audiencë teatrore në mbarë botën”, tha një deklaratë në faqen e internetit të filmit.

“Ne e kuptojmë që vonesa do të jetë zhgënjyese për tifozët tanë, por tani shpresojmë të ndajmë No Time To Die vitin e ardhshëm.”

No Time To Die, pjesa e 25-të në ekskluzivitetin e Bond, shënon paraqitjen e fundit të Daniel Craig si agjent i shërbimit sekret britanik, 007.

Rimorkiot për filmin, si dhe kënga e titullit të Billie Eilish, tashmë janë publikuar – me videon Eilish që debuton vetëm disa ditë më parë – përpara vendimit të së Premtes në minutën e fundit për të vonuar.

Personat e brendshëm të industrisë kishin spekuluar nëse studioja do të qëndronte në datën e lëshimit në nëntor, pas kthimeve të dobëta të kinemasë për filmin me sukses të Christopher Nolan, i cili u publikua muajin e kaluar.

Eposi shkencor-shkencor, i cili kushton afërsisht 200 milion dollarë për tu bërë, deri më tani ka bërë 243 milion dollarë ndërkombëtarisht, por vetëm 41 milion dollarë në SH.B.A. – ku kinematë në Los Angeles, New York dhe San Francisco mbeten kryesisht të mbyllura.

Një pjesë e konsiderueshme e fitimeve të filmave Bond vijnë nga Britania e Madhe dhe tregu evropian, ku virusi koronavirus është përsëri në rritje dhe mund të ketë shqetësime nga studioja se kufizimet e mundshme mund të kufizojnë fitimet në arka në nëntor.

Filmi i mëparshëm i Bond, Spektri i vitit 2015, mori gati 900 milion dollarë (690 milion £) në arka në mbarë botën – duke fituar një Oskar për këngën më të mirë origjinale. Filmi i fundit nuk do të jetë më në garë për Oskaret 2021 sipas udhëzimeve aktuale.

Kinematë e falimentuara
Shtyrja e No Time to Die vjen pasi të dy shfaqjet kryesore të vjeshtës, Wonder Woman: 1984 dhe Marvel Studios ‘Black Widow – me protagonist Scarlett Johansson – u shtynë të dy mbrapa.

Me West Side Story të Steven Spielberg dhe xhirimin e Vdekjes së Nilit të Kenneth Branagh gjithashtu të vonuar, kjo mund të tregojë fatkeqësi për shumë zinxhirë kinematë, të cilët mbështeten në lëshime të mëdha të buxhetit për pjesën më të madhe të të ardhurave të tyre.

Rami Malek as Safin in No Time to Die

Në SH.B.A., Shoqata Kombëtare e Pronarëve të Teatrove, Shoqata e Regjisorëve të Amerikës dhe Shoqata Motion Picture shkroi një letër të hapur javën e kaluar duke i bërë thirrje Kongresit të shpëtonte “kinematë e dashur të vendit tonë”.

Letra shprehej se nëse situata aktuale vazhdonte pa mbështetje shtesë, 69% e kinemave të vogla dhe të mesme në SH.B.A. do të falimentonin ose mbylleshin. Letra u nënshkrua nga një varg regjisorësh të Hollivudit, përfshirë James Cameron, Clint Eastwood dhe Steve McQueen të Britanisë.

Por John Fithian, kreu i Shoqatës Kombëtare të Pronarëve të Teatrove, i tha Varietetit se ishte gjithashtu thelbësore që studiot të luanin rolin e tyre në mbështetjen e kinemave – duke vazhduar të lëshonin filma.

“Nëse nuk kemi ndonjë film derisa të vaksinohemi plotësisht si një botë, shumë prej teatrove do të zhduken dhe vetë teatrot nuk do të jenë atje,” tha ai.

“Kjo ide e pritjes së pandemisë për t’i bërë filmat tuaj më fitimprurës nuk ka kuptim për mua. Nuk do të mbetet më aq industri për të luajtur filmat tuaj nëse e bëni këtë.”

Në Kinë, kinematë u rihapën në korrik – me numra të kufizuar – ndërsa në Indi ato pritet të rihapen pjesërisht në mes të tetorit, përpara festës së Diwali në nëntor.

Kinematë në Mbretërinë e Bashkuar iu dha e drejta për t’u rihapur në korrik, me masat e distancës sociale në vend, kohët e shkallëzimit të fillimit dhe të mbarimit dhe kokoshkat e porositura, midis masave.

Megjithatë shumë faqe nuk u hapën menjëherë. Cineworld, zinxhiri i dytë më i madh i kinemasë në botë, rihapi shumë nga vendet e tij në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar në fillim të Shtatorit. Kohët e fundit raportoi një humbje prej 1.6 miliardë dollarësh në gjashtë muajt e parë të vitit.

Të Premten, Sekretari i Kulturës Oliver Dowden nxiti publikun britanik të “mbështesë kinemanë tuaj vendase” ndërsa ai njoftoi një rritje të parave qeveritare prej 650,000 £ në 42 kinema të pavarura në të gjithë Anglinë si pjesë e Fondit të Riparimit të Kulturës 1,57 miliardë £

Disa tifozë në Twitter kanë bërë thirrje që ekskluziviteti i fundit të lëshohet dixhitalisht sesa të vonojë datën e lëshimit në Pashkën e ardhshme. Në fillim të kësaj jave, Warner njoftoi se xhirimi i madh i buxhetit i The Witches i Roald Dahl, me protagonist Anne Hathaway, do të debutojë në platformën streaming HBO Max në SH.B.A.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here