Fatina Tola lindi në Elbasan në 1899. Ajo u mbijetoi dy luftërave botërore dhe përjetoi mbretërimin e pesë monarkëve dhe 21 kryeministrave. Ajo është renditur në Librin e Rekordeve në Shqipëri si personi me jetëgjatësi më të madhe në botë. Më 24 Dhjetor ajo mbushi 120 vjeç.

Fatina mbijetoi jo vetëm në krahasim me bashkëmoshatarët e saj, por edhe me shumë fëmijë të bashkëmoshatarëve të tyre.

Stër-stër-stërgjyshja e 9 fëmijëve ekzaminohet rregullisht te mjeku. Çdo vit, mjekët përfundojnë: ajo është e shëndetshme si gjithmonë.

Pavarësisht jetës së gjatë, Fatina Tola rrallë here e la vendlindjen dhe nuk pranoi të transferohej në një qytet më të madh. Fëmijët e saj menduan se pleqëria e saj ishte arsyeja. Sidoqoftë, për Fatina, mosha është vetëm një numër.

Ajo jeton në një shtëpi të madhe prej druri të ndërtuar nga burri i saj i ndjerë. Zonja e vjetër kujdeset vetë për shtëpinë e saj. Ajo gjithashtu punon në kopshtin e saj të madh. Ajo madje zotëron disa bagëti, përfshirë një lopë, disa dhi dhe pula. Fatina është mjaft e shëndetshme për të jetuar në mënyrë të pavarur.

Ne vizituam Fatina për ta intervistuar dhe për të zbuluar sekretin e saj për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Ajo na ofroi çaj me byrekun e saj të pjekur në shtëpi. Natyrisht, ajo kishte një ditë të ngjeshur. Ne nuk donim të kapërcenim mirëseardhjen, kështu që i ramë drejt e në temë.

Fatina, ju keni jetuar një jetë kaq të gjatë. Shumë më gjatë se kushdo tjetër. Si e bëtë?

Unë u kam thënë vazhdimisht të gjithëve që më shtruan këtë pyetje (gazetarët rregullisht vizitojnë gruan e gjallë). E gjitha lidhet me pastrimin e enëve tuaja të gjakut. Një mik i imi i quajtur Benjamin më mësoi këtë para luftës. Benjamin jetonte në fshatin tonë, ai merrej me bimë mjekësore. Ai ishte shumë i njohur në mesin e njerëzve në fshatin tonë. Edhe njerëz nga fshatrat e tjerë erdhën tek ai për këshilla shëndetësore. Ai u fut në ushtri gjatë luftës dhe kurrë nuk u kthye në shtëpi. Para kësaj, ai jetonte ngjitur me ne.

Shpesh bisedonim dhe diskutonim për të gjitha llojet e gjërave. Ai gjithashtu më tregoi për mënyrat e trajtimit të sëmundjeve të ndryshme. Unë atëherë kisha një motër. Ajo kishte probleme shëndetësore. Ai u tha prindërve të mi se si t’i trajtojnë enët e saj të gjakut, dhe ajo u përmirësua. Që atëherë, ne besonim se mbajtja e enëve të gjakut të shëndetshëm ishte gjëja më e rëndësishme për të qëndruar të shëndetshëm. E gjithë familja jonë bëri gjithçka për të parandaluar ndonjë problem me enët tona të gjakut. Fatkeqësisht, prindërit e mi vdiqën në mënyrë tragjike në një aksident në 1987. Edhe motra ime jetoi një jetë të gjatë, por nuk ishte aq e imja. Ajo vdiq kur ishte 95 vjeç. Gjithashtu u dhashë udhëzime fëmijëve të mi që t’i mbajnë enët e tyre të shëndetshme.

Kështu që sekreti i jetëgjatësisë qëndron në enët tuaja të gjakut. Ata duhet të pastrohen herë pas here. Por njerëzit nuk e bëjnë këtë dhe si rezultat, vdesin shumë të rinj. Kjo është veçanërisht e vërtetë për pensionistët urbanë. Ata preferojnë të marrin pilula me shpresën që të shërohen. Kur vizitova nipin e mbesës, u befasova shumë. Njerëzit në moshën gjashtëdhjetë vjeç vuajnë nga sëmundje serioze … Kjo u vjen nga pilulat. Ata janë plot me kimikate! Nëse do të pastronin enët e tyre të gjakut, ata do të ishin të shëndetshëm dhe aktivë, si të mitë.

A mendoni se nëse dikush me shëndet të dobët fillon të pastrojë enët e gjakut, ai do të jetë në gjendje të jetojë më gjatë?

Sigurisht! Jam absolutisht i sigurt. Epo, ju mund të gjykoni vetë. Gjaku rrjedh nëpër enë, duke siguruar ushqim për të gjitha organet. Sa më i mirë ushqimi, aq më të shëndetshëm janë organet. Shëndeti i njeriut varet nga shëndeti vaskular. Por enët tuaja bllokohen me kalimin e kohës. Mbi të gjitha, ekzistojnë të gjitha llojet e substancave në gjak që krijohen në enë. Ata thjesht nuk kanë ku të shkojnë. Enët përfundimisht bllokohen, ashtu si tubat bllokohen nga ndryshku. Organet e brendshme nuk mund të marrin mjaftueshëm gjak. Si rezultat, shëndeti juaj përkeqësohet. Veshkat, stomaku, mëlçia dhe fshikëza juaj vuajnë nga furnizimi i dobët i gjakut. Edhe truri juaj. Imagjinoni se çfarë do të ndodhë nëse ndaloj së ushqyeri lopën time si duhet. Do të sëmuret!

Dhe nëse furnizimi me gjak normalizohet, gjendja e organeve tuaja do të përmirësohet. Ju ndoshta nuk do të jetoni për aq kohë sa unë, por do të jetoni më gjatë deri në 3, 5 ose mbase 10 vjet më shumë. Njerëzit më parë ishin më të shëndetshëm në të kaluarën, sepse ata përdorën mjete natyrore.

Dëgjoni një histori. Unë u kontaktova nga një grua nga Tiranë. Burri i saj vuante nga hipertensioni. Ai pati dhimbje para-infarkti disa herë. Mjekët thanë që ai nuk do të jetonte shumë. “Përgatituni për më të keqe”, thanë ata. Ajo më pyeti se çfarë mund të bënte për ta ndihmuar. Ajo shpresonte se do t’i jepja disa këshilla. Unë i rekomandova që ai të pastrojë enët e gjakut. Nuk dija sekrete të tjera. Kanë kaluar më shumë se 10 vjet tani. Burri i saj është gjallë dhe mirë dhe ai nuk ka hipertension tani. E gjithë familja e tyre filloi të pastronte enët e tyre pas kësaj. Ata më dërgojnë urimet për ditëlindje çdo vit. Ka shumë histori si kjo.

Gazetarët shpesh më pyesnin edhe për këtë, dhe unë u jepja përgjigje të sinqerta. Por mesa duket askush nuk më dëgjon. Epo, ata duhet të … Nëse i mbani enët tuaja të gjakut të pastra, mund të jetoni më gjatë dhe, më e rëndësishmja, një jetë të shëndetshme! Në fund të fundit, të jetosh një jetë të gjatë kur je sëmurë nuk do të të bëjë të lumtur.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here