Tërmeti me magnitudë 8.2 Rihter, që goditi brigjet e Alaskës sot në mëngjes (me orën lokale të Shqipërisë) ishte më i fuqishmi që nga viti 1964 , tha një zyrtar për CNN.

Tërmeti i fortë regjistrua rreth 91 kilometra në juglindje të Perryville, Alaska, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan. Tërmeti kishte thellësi 46.7 km, një thellësi që konsiderohet e cekët.

“U ndje në të gjithë Gadishullin e Alaskës dhe Kodiak,” sipas Qendrës për Tërmetet në Alaska. Kanë ndodhur të paktën dy tërmete të tjera metasizmike, duke përfshirë një magnitudë paraprake 6.2 dhe magnitudë 5.6, raportoi USGS. “Me ankth presim çdo njoftim në lidhje me një valë cunami që mund të godasë ishullin tonë“, tha kryebashkiaku i Kodiak, Pat Branson për CNN në një email.

“Këshilli i Operacioneve të Emergjencave ishte duke punuar dhe monitoruar dhe informuar qytetarët për çdo përditësim. Qytetarët janë evakuuar.“Ky ishte tërmeti më i fortë që nga viti 1964 dhe evakuimi ynë i tretë në 18 muaj. Por ne të gjithë jemi të mirënjohës tani”, tha kryebashkiaku i Kodiak, Pat Branson për CNN.

Paralajmërimi për cunami i lëshuar për një pjesë të shtetit menjëherë pasi tërmeti është anuluar për zonat bregdetare të Alaskës së Jugut dhe Gadishullit të Alaskës dhe Ishujt Aleutian, sipas përditësimit të fundit nga Qendra Kombëtare e Paralajmërimit të Cunamit.

“Cunami nuk paraqet rrezik dhe kërcënim”, tha qendra e Paralajmërimit të Cunamit.

Megjithatë policia e Kodiak, këshilloi banorët pas tërmetit të lëvizin në terren të lartë, duke shtuar se një shkollë ishte në dispozicion për banorët si vend evakuimi.

Ndërsa paralajmërimet për cunami u kthyen në këshillime, Departamenti i Policisë Kodiak tha në një mesazh, “Kodiak është ulur në statusin e Këshillimit për Cunami, megjithatë ne nuk jemi ende të qartë.”

Ishte publikuar gjithashtu dhe ora e cunamit për Hawaii, por më vonë u anulua. “Bazuar në të gjitha të dhënat e disponueshme nuk ka kërcënim për cunami,” tha Qendra Kombëtare e Paralajmërimit të Cunamit të Shërbimit të Motit në Paqësor.

Sipas NWS, niveli i rrezikut nga cunami po vlerësohet për brigjet e tjera amerikane dhe kanadeze të Paqësorit në Amerikën e Veriut.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here