NGA ARMAND MAHO
“Te keshilloj te shohesh filmin Na.rcos. Aty do të kuptosh edhe dallimin me Shqipërinë, shikoje si film se nuk dua ta gjej se cili je ti si personazh” jane fjalet qe iu drejtua dje Edi Rama gazetares Eni Vasili ne emisionin opinion ne televizionin News 24. Virginia Vallejo, (ne filmin Narcos Valeria Velez) gazetare e njohur e kohes e cila u perdor nga Esco.bar fillimisht per katapultimin e tij ne politike, dhe me pas perdori figuren e saj dhe ekranin per te percuar mesazhet qe donte ne poltitike dhe opinion publik.

Ne film Virginia akuz.ohet dhe si ideatorja per disa vr asje te kolegeve te saj, me qe.llim elemini.minimin e konkurrences. Dhe ashtu ishte vertet, pergjate kohes qe ajo ishte e dashura e Escobar, fale dhe aftesive te saj ne profesion aso kohe nuk njihte konkurrence ne gazetari. Ishte e para ne cdo vra.sje qe kryehej ne Medellin, pasi lajmerohej nga vete Escobari, dhe kjo i dha nje push.tet te jashtezakonshem.

Ne ate kohe Vajello, konsiderohej si ikone e gazetarise kolumbiane pikerisht se ishte krahu i djathte i Pablo Escobar, dhe kishte jo pak perfitime prej tij. Ne te gjitha serite, eshte vetem kjo ne rolin e gazetares. Rasti i gazetares tjeter qe u mor pe.ng dhe u vr.a aksidentalisht nga forcat e sig.urise nuk eshte per tu permendur sepse ajo nuk e sakr.ifikua per hir te profesionit por sepse ishte vajza e ish presidentit te Kolumbise….!

E bera kete shpjegim te profilit te gazetares kolumbiane per ta bere me te qarte calltisjen e kryeministrit ne krahasimin e tij. Pasi nuk e kuptoj kurrkund se perse duhej qe Eni Vasili te adresohej te shihte filmin dhe te gjente se kujt personazhi i perngjan?! Ne mos Viginia Vallejos atehere kujt? Mos kryeministri kish ne mendje te emen e Escobarit? Nuk besoj! Perderisa kishte perballe nje gazetare, atehere afermendsh krahasimi eshte Virginia Vallejo, pjese e kar.telit me te famshem kolumbian te dro.ges. Por me sa e njohim Enin, skemi degjuar per te tilla marifete, madje eshte munduar ti qendroje sa me larg lojrave te pushtetit.

Ka qene nje gazetare, qe ka bere punen e saj me perkushtim, dhe eshte bere ikone e ekranit ne baze te aftesive te saj. Aq me pak Ne rrugen e saj, Vasili sdime te jete perfolur per lidhje me kartelet e droges! E vetmja histori qe kemi degjuar eshte se ka qene dashnorja e babait te Rezart Tacit. Hera e pare qe mund te kete pare dr.oge ka qene rasti kur mori nje gjethe hash.ashi ne studion e saj per te trajtuar temen e kanabi.zimit te Shqiperise dhe qe i suhej menjehere pas emisionir te perballej me prokurorine per kete ” kri.m te madh” Atehere perse duhej ky krahasim nga Kryeministri Rama?

Ai nuk ka perballe Virginia Vallejo-n e Esco.barit, por Eni Vasilin e News 24 e cila e kish thirrur ne nje emision, ku ai keyeministri apo dhe te tjere zgjedhin qe te shkojne apo jo! Tu pergjigjet pyetjeve apo te beje sikur nuk i degjon duke vazhduar me fjalet e tij boshe sic e ka zakon. Kaq e thjeshte eshte!. Personalisht se kam ndjekur dje intervisten dhe nuk e di se cfare e ka provokuar kryeministrin, por fjalia duket se mban ne brendesi te saj nje gjendje te rende acari.mi dhe terb.imi qe Ramen e ka kapluar me medien.

Ne fakt me cfare po ndodh, televizionet kryesisht por edhe gazetat jane treguar te kursyer me rilindjen dhe qeverine e saj. Kjo per shume shkaqe e arsye te cilat fillojne qe nga blerja dhe deri tek presioni. Kane bere minimumin e minimumit te asaj qe duhet te benin! Skand.alet e qeverise, kane mbetur ne kuadrin e nje lajmi te thjeshte pa u investiguar dhe treguar fajtoret. (Ne kete drejtim me ne pararoje ne fakt jane mediet online) Por serish Kryeministri nuk eshte i kenaqur.

Per te ato, mediet pra, vazhdojne te mbeten “kazane” te manipu.limit te opinionit ne rastin me te mire, ose vegla te kart.eleve dhe pjese te karteleve te dr.oges si ne rastin e gazetares Eni Vasili!!!. Nje qendrim ska.ndaloz ky i atij qe duhet te beje kryeministrin, i cili tashme, duket se ka tejkaluar gjuhen e ironise dhe ka hyre ne ate te sul.mit verbal, te drejtperdrejte dhe denigrues sic ndodh dhe dje, ku viktima e radhes ra Eni Vasili apo sipas Rames

Virginia Vajello e News24!

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here