Kjo është një histori që do të lindë një debat të madh pasi martesat në moshë të vogël po kthehen në modë në disa vende dhe shumica e psikologëve janë kùndër kësaj tradite.

Edhe historia e sotme flet për një martesë të pazakontë dhe në qendër vë vogëlushen 14 vjeçare Angel McGehee, e cila kundrejt dëshirës së saj, ka përfunduar në një martesë që për shumicën nuk bën sens.

Pamja e saj është e tri.shtë, humori i ka ikur dhe nuk është aspak e vetë-dijshme për atë që po i ndodh, por 14 vjeçares Angel McGehee po i thonë të buzëqeshë pasi do të shkrepë foton e parë të dasmës së saj.

Burri i saj i ardhshëm është një 17 vjeçar, pa asnjë lloj formimi, të cilin e ka njohur onlinë dhe pa asnjë dëshirë (praktikisht vetëm të mamasë së saj) ajo është e detyruar ta martojë.

Salla e dasmës? Gjithçka u zhvillua në një sallon të rën.domtë dhe të pastruar keq në praninë e mamasë së saj, vëllai, motrës më të vogël dhe të dashurit të mamasë së saj, i cili ishte një burrë pa tradita dhe pa kulturë.

Edhe pse pranoi të martohej në moshën 14 vjeçare dhe pa asnjë dëshirë, vajza u detyrua për një tjetër gjë që tashmë u kalua çdo limit.

Mamaja e saj i tha që tashmë ajo duhet të bënte sa më shumë fëmijë dhe menjëherë pas dasmës, duhet ti futej punës për ta bërë realitet këtë gjë.

“Isha kaq e re, vetëm 14 vjeç, por tani po më priste një e ardhme e fri.kshme”, thotë Angel.

Burri 17 vjeçar, shumë shpejt e nxorri kokën dhe filloi të sillej keq me nusen e tij të re, pasi ai djalosh nuk kishte asnjë formim dhe normalisht që nuk mund të quhej një burrë i denjë për të ndërtuar një familje.

“Nuk kam pasur fëmijëri. Gjithçka e vendoste mamaja ime. Çfarë haja, çfarë pija dhe në fund vendosi kë do merrja për burrë dhe se kurrë duhet ti bëja fëmijët e mi. Nuk e njoha kurrë lirinë dhe nuk shijova kurrë fëmijërinë time”, vijon Angel.

Sa herë që Angel kërkonte të shkonte në shkollë, mamaja e saj i thoshte se shkolla nuk vlen për asgjë dhe se ajo duhej thjesht të bëhej një grua dhe të ndërtonte një familje.

“Babai ndërroi jetë kur isha 10 vjeç. Pas ikje së tij çdo gjë e vendosi mamaja duke më vjèdhùr të gjithë fëmijërinë time”, thotë me lot në sy 14 vjeçarja.

Ajo tregon se me shumë mundim mësoi të lexonte dhe kjo falë internetit dhe më pas po në internet njohu një person, i cili më pas u prezantua tek familja e saj.

“Ai erdhi në shtëpi dhe ne u njohëm, por nuk prisja që mamaja ime ta pëlqente direkt dhe me një frymë më tha se ai do të ishte burri im i ardhshëm. Unë as nuk dija asgjë për të, thjesht unë duhet të isha skllávja e tij”.

Gjithçka ndodhi shumë shpejt. Mbaj mend që më veshën me një fistan dasme që ishte një veshje shumë e shpífùr dhe kostumi i burrit tim ishte aq i lirë sa që vinte shumë erë.

Ama mamaja ime ishte e kënaqur se i zgjodhi ajo.

Pasi përfundoi riti i martesës dhe pasi kryem të gjitha zòtimet, mamaja nuk më la as kohë për të shijuar një buzëqeshje fállcò.

“Shkoni tani në dhomë tha dhe aty njihuni më shumë dhe mbaroi çfarë keni për të bërë”, ishte ajo që tha mamaja ime dhe nuk kam për ta harruar kurrë tregon Angel.

Vajza rrëfen se në moshën 15 vjeçare u bë nënë dhe më pas bashkëshorti i saj, i cili mund të quhej ende fëmijë, nisi të ábùzonte me të, madje disa herë e kishte trajtuar keq aq shumë sa që ajo kishte përfùndùar në spital.

“Ai ishte fiks is mamaja, vetëm se ai vinte dorë, ndërsa mamaja më dhùnònte me fjalë dhe me moral shumë të ulët”.

U deshën 5 vite para se Angel të gjente forcën për të denòncùar burrin e saj, pasi një mike e njohu atë me një grup fetar që ndihmonte të mbijetuarit e dhùnës në familje.

Përfundimisht kur ishte 19 vjeçe dhe shta.tzënë me fëmijën e saj të tretë, burri i Angelit u bùrgòs nëntë muaj për abùzím familjar dhe nuk u kthye kurrë me në shtëpi.

Vogëlushja që dikur ishte vetëm 14 vjeç, tashmë është rritur dhe në moshën 26 vjeçare, është kthyer në zërin e ndihmës për femrat e ábùzùara.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here