Dekadat e fundit, produktet e bukurisë që përmbajnë trëndafil duken të modës së vjetër. Sidoqoftë, e gjitha kjo po ndryshon me shpejtësi ndërsa shkenca po provon atë që romakët dhe indianët dinin më shumë se 1.000 vjet më parë. Uji i trëndafilit është plot me përbërës që qetësojnë lëkurën dhe epidermën. Vitamina C dhe polifenolët, midis shumë përfitimeve të bukurisë mund të fshijnë rrudhat e hollë të forcojnë kolagjenin dhe të promovojnë flokë më të shëndetshëm.

1. Lëkura e prirur për puçrra – Uji i trëndafilit është i njohur për veprimin e tij qetësues, antiseptik dhe anti-inflamator në lëkurë, ndërsa redukton gjithashtu skuqjen. Përveç kësaj, vetitë e tij tonike ndihmojnë në ekuilibrimin e lëkurës dhe pastrimin e poreve, duke trajtuar aknet . Për ta përdorur, zhytni një pambuk në ujë trëndafili dhe rrëshqitni mbi lëkurën e pastër përpara se të hidratoni.

2. Për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme – Uji i pastër i trëndafilit mund të zvogëlojë inflamacionin, të zbutë lëkurën dhe të hidratojë indet qelizore, duke e bërë atë ideal për lëkurë të thatë ose të ndjeshme. Gjithashtu mund të qetësojë dermatitin, ekzemën, mavijosjet, skuqjet dhe djegiet. Sipas dermatologëve, përdorimi i rregullt është treguar për të forcuar muret e venave dhe për të shëruar kapilarët e vegjël në lëkurë.

3. Për lëkurë të pastër – Përzieni 2 lugë ujë trëndafili me 3-4 pika vaj esencial trëndafili për të krijuar një tretësirë ​​të pasur të vitaminës A që forcon kolagjenin. Vitamina E qetësuese dhe acide yndyrore thelbësore alfa-linolenic (omega 3) dhe linoleic (omega 6) do të ndihmojnë në lehtësimin e njollave të diellit dhe hidratimin e lëkurës tuaj. Hidhni një sasi të vogël në një pambuk dhe vendoseni butësisht në të gjithë fytyrën pas pastrimit.

4. Për sy të rinuar – Uji i trëndafilit është anti-inflamator dhe qetësues, ideal për t’u çlodhur dhe për të hequr qafe sytë tuaj të bërë ngjyrë të errët . Eliminoni rrathët e errët duke vendosur topa pambuku të lagur me ujë trëndafili në zonën poshtë syve për disa minuta.

Anila Kalleshi

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here