Nje tjeter lajm i keq vjen kete here nga organi kryesor qe merret me pandemite boterore.Vete udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë OBSH Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se shtetet “duhet të jenë të përgatitura për mundësinë e rikthimit të k.oronav.i.rusit të ri, teksa Evropa vazhdon të rihapet dhe Kina përballet me sh.p.ërthim të ri, që ka nxitur mbylljen e disa pjesëve të Pekinit.

Teksa numri i rasteve të konfirmuara me k.oronav.irus arrin në 8 milionë, dhe numri i të v.dekurve në 436,000, Ghebreyesus ka theksuar se janë dashur dy muaj për të regjistruar 100,000 raste të prekura me këtë v.irus – që tani përbën shifër ditore të infektimit – dhe se v.irusi është duke u përhapur me shpejtësi në Azi dhe territorin amerikan.Paralajmërimet për marrje të masave, me qëllim të luftimit të këtij v.irusi, kanë ardhur pasi Kina ka rritur numrin e testimeve dhe ka izoluar disa pjesë të kryeqytetit të saj, me qëllim të kontrollimit të shpërthimit të ri, pas shqetësimeve se kjo mund të jetë vala e dytë e sëmundjes, Covid-19, që shkakton ky v.irus.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here