Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në Detin e Japonisë: qeveria e Tokios dhe SH.B.A. e kanë raportuar atë, dhe kjo është një sfidë e hapur për Presidentin Joe Biden, lëshimi i parë i këtij lloji që kur ai mori detyrën në  Shtëpia e Bardhë (e fundit ishte saktësisht një vit më parë, më 29 Mars, 2020).

Japonia ka raportuar se asnjë mbeturinë nuk ka rënë në ujërat e saj territoriale. Këshilli i Sigurimit i Koresë së Jugut u takua urgjentisht dhe shprehu “shqetësimin e tij të thellë”.

Pyongyang nuk mund të provojë raketa balistike, të ndaluara nga rezolutat e KB, por gjithmonë ka përdorur testet e saj për të provokuar me një strategji të synuar dhe të kalibruar me kujdes. Të dy Japonia dhe Koreja e Jugut kanë dënuar provën, e cila vjen vetëm dy ditë pas lajmit të lëshimit të raketave të lundrimit në Detin e Verdhë gjatë fundjavës (por këto lloje raketash nuk janë të ndaluara nga rezolutat e KB).

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Koresë së Jugut, raketat udhëtuan 450 kilometra dhe arritën një lartësi prej 60 km. Seul nuk specifikoi se çfarë lloj rakete ishte, por në Tokio ata nuk kanë dyshime dhe kryeministri japonez Yoshihide Suga ishte kategorik.

“Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike, të cilat kërcënojnë sigurinë e vendit tonë dhe rajonit. Ajo eshtë gjithashtu një shkelje e rezolutës së KB.” Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, në fakt, ka ndaluar Korenë e Veriut, e cila ka një program bërthamor shumë të avancuar, të zhvillojë raketa balistike, por nën presidencën e Kim Jong Un, Pyongyang ka rritur aftësitë e saj ushtarake dhe raketa të testuara të afta edhe për të arritur në territori i Shteteve të Bashkuara.

Pas një marrëdhënieje të trazuar dhe ulje-ngritjesh me Donald Trump, diktatori i Koresë së Veriut ishte gjatë në heshtje në javët e para të administratës së Biden, inaugurimin e të cilit ai e njohu vetëm ditët e fundit. Në përpjekje për të qetësuar diktatorin e ri, ish-presidentin e SHBA, ai kishte filluar një politikë joshëse, së pari duke reaguar ndaj sulmeve dhe fyerjeve dhe më pas duke rënë dakord të takonte Kim në dy samite historike, në Singapor dhe Hanoi. Megjithatë, pak ka ndryshuar që nga ajo kohë.

Në një moment, kontaktet madje u prishën dhe, përkundër një takimi të tretë në zonën e çmilitarizuar që ndan gadishullin Kore, nuk ka pasur progres thelbësor drejt denuklearizimit. Tani SHBA po përpiqen të rihapin negociatat.

Në ditët e fundit, kur Pyongyang nisi dy raketat e lundrimit, menjëherë pas stërvitjeve të përbashkëta ushtarake të Shteteve të Bashkuara dhe Korenë e Jugut dhe vizitës në Seul të Sekretarit të Shtetit të SHBA, Antony Blinken dhe të Mbrojtjes, Lloyd Austin, administrata e Biden e hodhi poshtë incidentin: “Biznesi si zakonisht” e shkurtoi atë. Mbetet të shihet se si do të reagojë tani SHBA, e cila ende dëshiron të rihapë dialogun.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here