Sir Sean Connery vdiq në moshën 90 vjeç. Aktori skocez fitues i çmimeve ishte i njohur më së miri për përcaktimin e James Bond dhe ishte i pari që solli rolin në ekranin e madh.

Sean Connery
Ai u shfaq në shtatë nga filmat spiunë dhe u bë kalorës nga Mbretëresha në Holyrood Palace në 2000.

Aktori Skocez ishte i njohur për portretizimin e tij për James Bond, duke qenë i pari që solli rolin në ekranin e madh dhe u shfaq në shtatë triller spiunë.

Sir Sean vdiq gjatë natës në gjumë ndërsa ishte në Bahamas. Ai kishte kohë që nuk ndihesh  mirë.

Karriera e tij si aktor ka zgjatur dekada dhe ka marre shumë çmime përfshijnë një Oskar, dy çmime Bafta dhe tre Golden Globes.

aktori James Bond 007

Filmat e tjerë të Sir Sean Connery përfshijnë The Hunt for Red October, Indiana Jones and the Last Crusade and The Rock.

Ai vlerësohej gjerësisht si aktori më i mirë për të luajtur Agjentin 007 në planin afatgjatë, shpesh i quajtur si i tillë në sondazhe.

Oskari i tij erdhi në vitin 1988, kur ai u emërua Aktori më i mirë dytësor për rolin e tij si një polic irlandez në Të Paprekshmit.

Ai u bë kalorës nga mbretëresha në Holyrood Palace në 2000. Në gusht ai festoi 90 vjetorin e lindjes. Në fakt, Sean Connery lindi më 25 gusht 1930 në Fountainbridge, një periferi e Edinburgut.

Pak njerëz e dinë se, para se të arrinte popullaritetin, Sean Connery punoi si murator, piktor arkivoli, roje shpëtimi, lavapjatë, truprojë dhe madje si model.

Në vitin 1962, aktori u martua me aktoren Australiane Diane Cilento, e cila i dha atij një djalë, Jason Connery. Edhe ai ndoqi hapat e babait të tij, duke u bërë aktor. Në 1997 Jason kishte një djalë me emrin Dashiell, nipi i aktorit. Në 1973 Sean Connery dhe Diane Cilento u divorcuan. Në vitin 1975, aktori u martua me piktoren Micheline Roquebrune.

Aktori Skocez mori rolin e tij të parë si 007 në filmin 1962 Dr. No, dhe ky rol e shtyu atë te behej nje yll ndërkombëtar. Filmat e tij të mëvonshëm James Bond – përfshirë A 007, Nga Rusia me dashuri dhe Goldfinger – ende konsiderohen të jenë ndër më të bukurit në seriale .


Kur dëgjoi lajmin e trishtuar të vdekjes së aktorit, Instituti Britanik i Filmit tha:

Ne jemi shumë të pikëlluar nga vdekja e aktorit portreti Sir Sean Connery, 90 vjeç

Piers Morgan gjithashtu i bëri homazhe atij dhe shkroi:

RIP Sir Sean Connery, 90. James Bond i parë. James Bond më i mirë. Çfarë lajmi trishtues.

BAFTA e përshëndeti aktorin me një postim prekës:

Na vjen shumë keq që kemi dëgjuar për vdekjen e legjendës britanike të aktrimit Sir Sean Connery. Ai ishte një Fitues i Çmimit BAFTA, një marrës i Çmimit Special BAFTA dhe fitoi një BAFTA për Aktorin Kryesor në 1988 për Emrin e Trëndafilit.

 

 

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here