Aktorja e madhe shqiptare, Margarita Xhepa ka rrëmbyer çmimin kryesor “Aktori i Europës 2021” për rolin e Doruntinës në shfaqjen ”Kush e solli Doruntinën” me regji të Laert Vasilit.

Shfaqja e teatrit ”Aleksandër Moisiu” mori edhe çmimin për shfaqjen më të mirë në tërësi. Ajo është një riprodhim sipas romanit me të njëjtin titull të Ismail Kadaresë.

Çmimet u ndanë nga një juri ndërkombëtare e përbërë nga: prof. Meto Jovanovski (president), prof. Mimoza Rail dhe prof. Jani Bojadzi.

netflixalbania

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here