Ka vdekur në moshën 91 vjeçare mjeshtri i muzikës së filmave western dhe fituesi i çmimit Oscar, Ennio Morricone.

Muzikanti me origjinë italiane që njihet më së shumti për ”The Good, the Bad and the Ugly”, mësohet se ndërroi jetë pas ndërlikimeve shëndetësore që pësoi pas një rrëzimi, njofton Klan Kosova.

Morricone njihet për kolonat zanore të shumë filmave të njohur italianë dhe të kinemasë botërore. Morricone mori dy çmime Oscar, një në 2007-ën dhe një në vitin 2016.

Funerali i Ennio Morricone do të mbahet privatisht, ne respekt “te ndjenjës se përulësisë që gjithmonë ka frymëzuar jeten e tij”.

Familja e dha lajmin e trishte përmes mikut dhe avokatit të tyre Giorgio Assumma.

Ai klasifikohet si një prej kompozitoreve më të zotë të periudhës së ti dhe ka kompozuar muzikën e më shume se 500 filmave dhe serive televizive.

Atë që e bënë të njohur ishte kolona zanore e 390 filmave western.

Morricone ka fituar dy cmime Grammy Awards, dy Golden Globe, pese Anthony Asquith Awards for Film Music nga BAFTA ne 1979-1992, si dhe The Polar Prize ne 2010. Ai është nominuar për pesë Academy Awards për muzikën më të mirë të filmit.

Në vitet 2000, Morricone vazhdoi të kompozojë muzikë për seriale të suksesshme televizive, siç janë “il cuoro nel paze” (2005), Karol: Një njeri që u bë Papë (2005), La provinciale (2006), Giovanni Falcone (2007), Pane e libertà ( 2009) dhe Come Un Delfino 1–2 (2011–2013).

Me rreth 13 milionë shikues të vlerësuar, Karol: Një njeri që u bë Papë u bë një sukses i jashtëzakonshëm.

Morricone shkroi muzikë shtesë për vazhdimin, Karol: Papa, Njeriu (2006), e cila portretizoi jetën e Karol si Papë, që kur u bë Papë deri në vdekjen e tij.

Të dyja rezultatet u botuan fillimisht në 2005 dhe 2006.

Një vit më vonë, lëshohet një album me disk të dyfishtë me të dy rezultatet.

Në vitin 2003, Morricone shënoi një epikë tjetër, për televizionin japonez, të quajtur Musashi dhe ishte drama Taiga për Miyamoto Musashi , luftëtarin legjendar të Japonisë.

Një pjesë e “muzikës së tij” tani aplikohet në filmat televizivë italianë.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here