Ai akuzohet se ka shijuar një famë të madhe të publicitetit, për forcimin e argumenteve të tij mbrojtëse duke e kthyer funksionin e tij në një shfaqje komunikimi. Ai akuzohet se kudo që është ai ka errësirë, ai hedh topin në podium, ngre një perde tymi në ajrin e televizionit, kënaqet qëllimisht me sjellje manipuluese dhe helmon fjalimin publik me pikëpamje abuzive. Ai ende kritikohet si nervoz dhe konkurrues, një mik sesa një i ndjeshëm, i cili ushqehet me konflikte dhe grindje që stimulojnë egon e tij të tejfryrë. Sidoqoftë, kritikët e tij ose nuk janë të vetëdijshëm se një avokat ka një detyrim dhe çdo të drejtë të përdorë çdo mjet ligjor, madje edhe ekzagjerime, për të mbrojtur klientin e tij të akuzuar, ose ata nuk e njohin fare Alexis Kougia. Alexis Kougias i ashtuquajturi “avokat i djallit” i cili, gjoja, përdor dinakëri, “jep me qira” retorikën e tij dhe “u jep hua” klientëve të tij zemërimin e tij, spontan ose hipokrit, indiferent, në mënyrë që t’i heqë ata nga perversitetet e tyre zakonisht të dëmshme dhe shkeljet e dëmshme.

Mbi të gjitha, kriminologu i mirënjohur, për shkak të temperamentit të tij shpërthyes, është i dobët ose mund të mos dëshirojë të krijojë reagime meso-vezike ose të vakëta në fytyrën e tij. Në të vërtetë, dikush ose i beson atij, ose e refuzon atë ftohtë, ose e pranon atë me simpati, ose e urren atë. Sigurisht predispozicioni për këtë të fundit për shkak të ekspozimit të tij të lartë në media mbështetet më shumë në shkallët e opinionit publik, madje edhe nga ana e tij që do ta dëshironte me padurim atë – nuk është e nevojshme të thuhet – si avokati i saj. Padyshim, megjithatë, kur nuk ka kaluar pa u vënë re. Dyzet e pesë vjet karrierë në sallën e gjykatës me 22,000 gjykime, rreth gjysma e të cilave për krime, ai e di shumë mirë se si të ngjall frikën. Dhe ai këmbëngul tek ajo, pavarësisht nga fakti se ai shpëtoi për pesë minuta largimin e tij – sepse ata e kanë zili, pretendon ai – nga regjistrat e Shoqatës së Avokatëve të Athinës me akuzën e “fyerjes së përjetshme të prestigjit të tij”. Po shkakton një trazirë të ngjashme sot, Dimitris Lignadis.

Akuza kundër gjithçkaje

Në mënyrë të pashmangshme në shpalosjen e kësaj çështje shumë të vlerësuar, ai vetë, me taktikat e tij të njohura ofenduese, u përpoq të raportonte në Gjykatën e Lartë kundër prokurorit që zhvilloi hetimin për çështjen e të akuzuarit të akuzuar për përdhunim serial, tani një actor, kundër hetuesit që lëshoi ​​urdhrin e arrestit, si dhe kundër presidentit dhe dy anëtarëve të Këshillit Gjyqësor që refuzuan kundërshtimin e pavlefshmërisë së procedurës paraprake. Në të njëjtën kohë, ai sulmon gazetarët, faqet e internetit, emisionet radio dhe televizive. Ai shkëlqen, duke thënë se do të apelojë në ESR dhe duke theksuar se do të ngrejë padi personalisht ndaj atyre që fyen nderin e tij, por edhe aftësinë dhe dinjitetin e tij profesional. Këto rrugë janë përshkuar për një profesionist efektiv, ekspert në procedurën penale, por në të njëjtën kohë një masë manovrimi. Tifozët e tij thonë se ai di ta shndërrojë një situatë në një rodeo, por ai e di më mirë teknikën e zbutjes së kuajve të pabindur dhe demave të tij të zemëruar.

Sidoqoftë, ata që e njohin nga afër (nga sallat e gjyqit, stendat dhe dhomat e zhveshjes në të gjithë Greqinë, nga bashkëbiseduesit në telepans dhe kompanitë skenike në klubet e natës deri tek klientët e kafeneve të lagjes së tij të vjetër në Shën Petersburg) rrallë regjistrojnë karakteristikat e një të huaji, fizionomi kontradiktore, herë errësirë ​​e errët dhe herë qartë e ndritshme. Megjithëse ai ka dhënë vazhdimisht të drejta për përshkrime të tilla, futbollistët, aktorët, kundërshtarët, drejtorët, bashkëpunëtorët e gjykojnë atë si një njeri ndonjëherë impulsiv, por vazhdimisht të hapur dhe bujar, i cili nuk ka qenë kurrë imun ndaj ndjenjave. Është e njëjta metodë perceptuese,

Është e njëjta fizionomi e njohur me flokët gri – siç i konsideron fanatikët “me flokë të lyer” – i cili i është përmbajtur rreptësisht të njëjtit repertor ditor për dekada. Zgjohet në orën shtatë e katër të mëngjesit. Në 9 ai i jep “dhuratë” Evelpidon me “uniformën” elegante të avokatit, me një kostum klasik të qepur blu të thellë, këmishë krejt të bardhë, kravatë standarde me shirita konservatore që shtrihet nën gjatësinë e rripit të pantallonave dhe një kronograf të zgjedhur me dorë. Në orën 3, kur mbarojnë punë gjykatat, ai largohet për në avokatinë e tij, ku pret deri në 7 vizita, të cilat rrallë arrijnë në mesnatë. Pastaj fillon jeta e tij personale.

Ai kurrë nuk e fshehu se ishte i vetëmjaftueshëm financiarisht. Ai me rrëfim ka rrëfyer se bëri pesë qindarka më shumë. Por ai gjithashtu ka deklaruar pothuajse me mburrje se ajo që ai ka fituar me përpjekjet e tij është në emrin e tij, të depozituar në deklaratën e tij tatimore, ai paguan zyrën e taksave, ai nuk i ka borxh askujt dhe nuk ka kompani offshore. Si një njeri i pasur, gjatë fundjavave ai mund të pushonte i qetë në shtëpinë e tij të gjerë në Vouliagmeni, e cila përbëhet nga 1,800 metra katrorë në një ngastër prej 4 hektarësh. Të pushojë gjithashtu në vilat e tij private në Aleomandra të Mykonos, në Heraklion të Kretës ose në shtëpinë e tij në malin Parnassos. Pse të mos i armatosësh detet me jahtin e tij të lakmueshëm të 30 metrave me një ekuipazh prej gjashtë personash, flamurin e Finlandës dhe flakën e kuqërremtë të SA. Larisa në hark, e cila mban emrin e dy fëmijëve të tij dhe zëvendësoi jahtin e tij më të vjetër, blerë nga flota e jahteve personale të ish-udhëheqësit libian Muammar Gaddafi. Ai ende mund të rrokulliset i shkujdesur dhe i plotë, siç tha “modeli në rrugë me një Ferrari ose një BMW 645 Ci Convertible dhe të tregonte hijeshinë e tij të pjekur duke drejtuar një nga bandat e super veturave luksoze të parkuara në garazhin e saj.

E megjithatë, pavarësisht pritjeve, ai nuk i gëzon privilegjet që i kanë dhënë puna e tij shumë vjeçare. Në vend të shijes argëtuese që vjen nga turmat, ai preferoi të vrapojë me ekipet e tij përkatëse në stadiumet e vendit, të grindet me gjyqtarët, të debatojë me presidentët rivalë, të fyejë njëri-tjetrin me gazetarë, të grindet me tifozët, të vendosë për të bërtitur dhe gjykuar lojtarët, për të lëshuar njoftime të zjarrta pas ndeshjeve, ndonjëherë të shoqëruara me marrëveshje jashtë gjykatës. Edhe pse ai pretendon të jetë mik i Panathinaikos, ai ishte president i AEK, ishte aksioner kryesor i PAS Giannina, Panachaiki dhe tani Larissa, ndërsa kohë pas kohe ishte president i ekipeve të Korintit, Aris Petersburg, Veria, Lamia, Ionikos Nikaia, si dhe nënkryetar i EPAE, si përfaqësues i Hercules.

shekulli online erjon dervishi

 

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here