Talibanët filluan ofensivën e tyre në rrugët e Kabulit të dielën, me dhjetëra njerëz të fshehur pas dyerve të mbyllura të shtëpive të tyre. Në të njëjtën kohë, talebanët, me armë në duar, po kërkojnë derë më derë me këdo që ka punuar me OJQ-të dhe qeveritë perëndimore ndër vite.

Sipas Gulam Ishayi, përfaqësues i Afganistanit në Kombet e Bashkuara, ka raporte se talebanët kanë nisur patrullat e vdekjeve Ai paralajmëroi gjithashtu për premtimet e bëra nga talebanët në të kaluarën.Njerëzit e Kabulit po jetojnë me frikë tani tha ai. Talibanët kanë filluar të kontrollojnë shtëpitë e disa lagjeve duke regjistruar emra ndërsa kërkojnë emrat e njerëzve në listat e tyre Unë pres që talebanët të vijnë për të vrarë mua dhe burrin tim”

Ndërkohë dëshmi tronditëse e 29 -vjeçares së parë grua kryebashkiake të Kabulit Zarif Gkafari në Inews Britanike. “Unë jam ulur këtu duke pritur që ata të vijnë. Nuk ka njeri që të më ndihmojë mua ose familjen time. Unë vetëm ulem me familjen time dhe burrin tim. Ata do të vijnë duke kërkuar njerëz si unë dhe do të më vrasin. Unë nuk mund ta lë familje”, tha ajo.

Vërehet se Gafari u ngrit në këtë pozicion në vitin 2018 dhe u bë kryebashkiakia më e re në Afganistan, veçanërisht në provincën e Maidan Wardak. Në të kaluarën e afërt, talebanët kishin premtuar se do të vrisnin Ghafarin. Deri më sot, ka pasur tre atentate kundër saj, e fundit prej të cilave ndodhi në tetor 2020. Në fakt, 20 ditë pas përpjekjes së dështuar, babai i saj, gjeneral Abdul Wasi Ghafari, u qëllua.

Për më tepër, Gafari punoi në Ministrinë e Mbrojtjes, veçanërisht në departamentin përgjegjës për mirëqenien e ushtarëve dhe civilëve të plagosur në sulmet terroriste. “Të rinjtë e dinë se çfarë po ndodh. Ata kanë media sociale. Ata komunikojnë. Unë mendoj se ata do të vazhdojnë të luftojnë për përparimin tonë dhe të drejtat tona. Unë mendoj se ka një të ardhme për këtë vend”, tha kryebashkiakia në deklaratat e fundit.

Ne menduam se Kabuli nuk do të shembet nga talebanët”, tha ajo. Sipas Gafari, dhjetëra mijëra familje kanë ikur në Kabul për siguri dhe tani jetojnë në rrugë dhe parqe. Nëse pushteti transferohet nga qeveria te rebelët, këto familje do të duhet të kthehen në shtëpitë e tyre dhe të jetojnë nën sundimin taleban, tha kryebashkiakia e Kabulit.

Sidoqoftë, zëdhënësi i talebanëve Zabiullah Mujahid tha të dielën se si jeta e grave ashtu edhe kundërshtarët e tyre do të mbrohen. Përveç kësaj, talebanët kanë thënë se do të japin amnisti për ata që kanë bashkëpunuar me qeverinë afgane ose forcat e huaja. “Askush nuk do të dëmtojë jetën, pronën dhe dinjitetin e qytetarëve. Jetët e njerëzve të Kabulit nuk do të rrezikohen”, thanë talebanët.

Por, pavarësisht nga sigurimet e tyre, ka dëshmi për vrasje për hakmarrje dhe taktika të tjera brutale në pjesë të vendit të pushtuara nga talebanët.

Unë jam fshehur në Kabul – kam frikë për veten dhe familjen time

40-vjeçari Mohamed i cili punonte në Kabul për qeverinë britanike foli për Daily Mail, tha se kishte frikë për veten, si dhe për gruan dhe fëmijët e tij. Në fakt, të shtënat talebane dhe kontrollet në shtëpitë fqinje e detyruan atë të fshihej brenda shtëpisë së tij.

“Talibanët janë në rrugë, plaçkisin shtëpitë dhe vjedhin makinat e fqinjëve tanë. Ne mund të dëgjojmë të shtëna armësh dhe britma. Ata patrullojnë skuterët me armët e tyre dhe shkojnë në shtëpi”, tha ai.

Nga ana e gazetarëve të Radios Evropa e Lirë, ai është bllokuar me familjen e tij në Kabul. Ai tha në një postim në Twitter se talebanët po kërkonin njerëz me lidhje me qeverinë e rrëzuar dhe OJQ -të në qytet.

“Talibanët filluan kërkimet derë më derë për zyrtarë qeveritarë, ish-anëtarë të policisë dhe forcave të sigurisë, dhe ata që punonin për OJQ-të ose infrastrukturën e huaj në Afganistan”, thuhej në postimin e parë.

“Të paktën tre shtëpi gazetarësh janë kontrolluar në orën e fundit. Kabuli po bëhet më vdekjeprurës”, paralajmëroi ai. “Kjo është një lojë ndryshimi për të gjithë ne. Shumë prej tyre kanë filluar të numërojnë orët e fundit të jetës së tyre në Kabul. Askush nuk e di se çfarë do të pasojë. Lutuni për ne shtoi ai në një mesazh të dytë.

Netflixalbania

 

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here