Shiu i Perseid do të arrijë kulmin në mes të hënës 11 dhe të martë 12 gusht: ja si t’i shihni

Ja sesi mund ta shijoni akoma me mire spektaklin e yjeve qe bien ne gusht .

Gushti eshte nje muaj qe i ben te ndricojne ne syte e te apsaionuareve nga astronomia ,por jo vetem ata .Mjafton te ngrejme syte lart ,ne nje nate te ndricuar nga yjet ,per te pare shume yje qe bien dhe shume topa zjarri .Kete vit do te rinovohet pritja ,do te kemi nje takim me nje shi meteoritesh qe do te bejne nje spektakel .Do te shikojme nje pike te shiut te yjeve dhe do te jete nje spektakel shume fantastike qe do te shikohet me sy te lire .

Shiu i yjeve qe bien shume skelqyes e shume per tu admiruar ,do te jete per shume njerez nje shkarkim i humorit te keq dhe i trishtimit .Ky dush i famshem yjesh na vjen cdo vit kur Toka ben te rreshqase nje re qe ka ngelur nga kometa 109P

HENA E QARTE MUND TE NA I BEJE ME PAK  TE DUKSHM KETA YJE QE BIEN .

Copa pluhri dhe grimca guresh do te godasin atmosferen tone ,e duke u djegur lene nje vije te shndritshme duke na bere te shikojme nje vije te zjarte ,kjo i ben syte tane te qetesohen ,ndaj ne keto dy dite merrni guverten jasteket dhe gjeni ne vend per te fjetur ne natyre per te pare kete magji yjesh qe bien .

KU MUND TI SHOHIM YJET QE BIEN ?

Nese merr vesh sadopak nga astronomia ,duhet te perqendrohesh venendjen tende tek Perseo .Shiko larte pa u perqendruar ne nje vend te vecante .Ne 2020 ,persedi do te arrije pikun e ti ne 11 dhe 12 gusht kur dhe hena eshte pak a shume ne gjysmen e saj dhe nuk ndricon plotesisht .

 

 

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here