Dr. James Hamblin, i cili tha se nuk kishte larë për pesë vjet, trazoi publikun vitin e kaluar.

Mjeku i ri dhe premtues qëndron fort pas pikëpamjeve të tij, sepse, siç thotë ai, mospërdorimi i produkteve agresive të banjës ka ndryshuar erën dhe cilësinë e lëkurës së tij.
“Kur u them njerëzve që nuk kam përdorur sapun ose nuk kam bërë dush për pesë vjet, natyrshëm që tmerrohen. Sigurisht, e gjitha ka ndodhur në mes të një pandemie, kështu që kritikat me të cilat jam përballur janë edhe më të rënda. Por edhe para pandemisë, gjatë dhe tani, unë i laj duart rregullisht. Në fund të fundit, unë jam një mjek në një shkollë të shëndetit public dhe do ishte e çmendur të mos laja duart”, thotë 37-vjeçari.

Mikrobet janë thelbësore në ruajtjen e shëndetit të njeriut dhe shumë prej tyre na mbrojnë nga sëmundjet autoimune. Kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë mjekë po ngrenë zërin e tyre dhe paralajmërojnë se njerëzimi sot po lahet tepër shpesh dhe në detaje me produkte agresive.

Sidoqoftë, qasja e tij ndaj dushit dhe larjes, siç thotë ai, është minimaliste.

“E gjitha ndodhi gradualisht. Pasi u zhvendosa nga Kalifornia në Brooklyn, ku po përpiqesha të filloja një karrierë si shkrimtar, më duhej të kurseja kohë, para dhe hapësirë. Në të njëjtën kohë, u zhyta në shkencën e mikrobiomave dhe u interesova dhe për këtë,” thotë Hamblin.

“Dhe me ne që bëhemi më aromatik, ka gjithnjë e më shumë raste të puçrrave, ekzemave, psoriazave dhe sëmundjeve të ngjashme autoimune. Dhe më e keqja nga të gjitha, ne përqendrohemi vetëm në heqjen e erërave, ndërsa hulumtimet tregojnë se edhe pse lajmë duart më shumë se kurrë, ne ende ne nuk lahemi siç duhet dhe kjo është gjëja më e rëndësishme “, thotë Hemblin.

Ai thotë se u përpoq të eksperimentonte me zvogëlimin e sapunit dhe detergjentit që përdor.

“Ndërsa i përdora gjithnjë e më pak, më duheshin më pak. Lëkura ime u bë më pak e yndyrshme, ekzema filloi të tërhiqej. Eshtë e vërtetë, nuk kam erë si livando, por gjithashtu shpëtova nga aroma e qepës që kisha. Fillimisht nën sqetulla, kur thjesht ndalova përdorimin e deodorantit. Tani kam erë si një qenie njerëzore. Njerëzit e sotëm mendojnë se kushdo që nuk përçon aroma parfumi nuk është i pastër. Kjo thjesht nuk është e vërtetë,” tha Hamblin.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here