Fevziu ofendoi rëndë Shkëlzenin gjatë një bisede më një figurë të PS, Olldashi nisi të fliste për aferat e Shkëlzenit para aksidentit fatal, Rama u përgjua duke folur me bosët e drogës, bëri Visho Likën ambasador që t’i mbyllte gojën

Shërbimi Informativ Shtetëror, Prokuroria e Përgjithshme, policia, SHKB e Ministrisë së Brendshme, Shërbimi Informativ Ushtarak, Njësia e Inteligjencës Financiare, Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve, Departamenti Hetimor Operativ i Ministrisë së Financave dhe drejtoria e Hetimit Tatimor kanë përgjuar të gjithë bashkëpunëtorët e dyshuar dhe kundërshtarët e Sali Berishës për llogari të këtij të fundit.

Rolin kryesor në përgjime e ka luajtur SHISH, gjatë kohës që drejtohej nga Visho Ajazi Lika. Përgjimet e SHISH për llogari të Berishës u zbuluan pas rrëzimit të Berishës nga pushteti, kur një grup i Komisionit për Sigurinë Kombëtare hynë në skutat e errëta të SHISH. Meqenëse edhe vetë Rama ishte përgjuar duke folur për kokat e krimit dhe drogës, jo vetëm nuk mori masa ndaj Visho Likës, por e bëri ambasador. Grupi i kontrollit bëri një raport sekret për përgjimet nga SHISH, por Rama urdhëroi që raporti të mos shqyrtohej dhe të zhdukej.

Në bazë të këtij raporti, përgjimeve të Berishës nuk u ka shpëtuar as gazetari Blendi Fevziu, dikur shumë pranë familjes Berisha. Berisha ka përgjuar sistematikisht Blendi Fevziun, por zbardhja e një komunikimi mes Fevziut dhe një deputeti socialist e ka tërbuar Berishën.

Pjesë e bisedës kanë qenë Argita dhe Shkëlzeni, ndaj të cilëve Fevziu ka mbajtur një qëndrim injorues, madje edhe fyes.

Fevziu kishte ftuar një figurë të PS në emision. Deputeti i PS e paralajmëroi Fevziun se po të vinte në emision do të hidhte akuza ndaj Shkëlzenit dhe Argitës. Fevziu ka shprehur neveri për dy fëmijët e Berishës, ndërsa biseda e tij ka shkuar e transkriptuar në zyren e Saliut.

Kjo ishte edhe arsyeja se pse Berisha dhe Fevziu u divorcuan. Para zgjedhjeve të 23 Qershorit 2013, Sali Berisha ishte në emisionin “Zonë e lirë” të Arjan Çanit në TV Klan, shkoi në emision me natyrë argëtuese si “Apartamenti 2XL” në Vizion Plus, shkoi tek Sokol Balla, por jo në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu.

Në bazë të raportit sekret, Berisha ka përgjuar Olldashin deri ditën e vdekjes misterioze. Berisha është shqetësuar shumë kur Olldashi ka nisur të flasë me miqtë e tij për aferat e tmerrshme të Shkëlzen Berishës.

Berisha e ka përgjuar Olldashin edhe për të mësuar planet e tij kundër Lulzim Bashës. Gjatë përgjimit të Sokol Olldashit, Berisha ka arritur të zbulojë edhe kundërshtarët e tjerë të Bashës. Kështu, në listën të përgjuarve, rezultonin Astrit Patozi, Ilir Rusmali, Mesila Doda dhe i gjithë grupi anti-familje në Partinë Demokratike. Janë përgjuar gjithashtu shumë deputetë të Partisë Demokratike, sidomos para zgjedhjeve të 23 Qershorit. Kush ka folur kundër Shkëlzenit është ndëshkuar më pas duke u përjashtuar nga lista e kandidatëve për deputetë apo në forma të tjera më të rënda.

Mare nga  Pamfleti

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here