Të paktën dy persona kanë vdekur dhe të paktën 25 janë zhdukur pas një stuhie të fuqishme që goditi Francën Jugore dhe Italinë Veri-Perëndimore.

Me emrin Aleks, solli erëra të ashpra dhe shira të rrëmbyeshëm duke shkaktuar përmbytje të mëdha.

Një numër fshatrash pësuan dëme serioze rreth qytetit jugor të Nicës. Kryebashkiaku i saj e përshkroi atë si përmbytjen më të keqe në kujtesën e gjallë.

Në Italinë veriore, rrugët dhe urat u morën nga uji i përmbytjes, ndërsa disa lumenj dolën nga shtrati.

Paralajmërimi i rrezikut nga përmbytja ndërsa shiu i madh godet Mbretërinë e Bashkuar
Paralajmërim i motit qelibar për shi të madh për Skocinë
Një nga viktimat në Itali ishte një zjarrfikës në Luginën Aosta, ndërsa tjetri ishte një burrë rreth të 30-ave makina e të cilit u fut në një lumë në rajonin e Piemonte.

17 njerëz të tjerë thuhet se janë zhdukur në veri-perëndim të vendit pas reshjeve të mëdha të shiut brenda natës; midis tyre është një grup prej të paktën katër trekkerësh gjermanë të cilët nuk u kthyen nga një udhëtim në male, thanë zyrtarët.

Në Piemonte, disa fshatra u prenë pasi shirat i bënë rrugët të pakalueshme. Situata atje u përshkrua si “jashtëzakonisht kritike” nga zyrtarët.

Qindra punonjës ndihmës janë dërguar për të ndihmuar përpjekjet e shpëtimit në fshatrat e prera.

Stuhia preku gjithashtu rajonet veri-perëndimore të Lombardisë dhe Ligurisë.

Qyteti i Venecias, i cili ishte përgatitur për ujëra të larta pasi pësoi stuhi të dhunshme në gusht, u mbrojt me sukses nga një sistem pengesash përmbytjes i shpallur së fundmi plotësisht funksional.

A collapsed bridge on the Vésubie river due to heavy rains from Storm Alex in Roquebillière, France, on 3 October 2020IMAGE COPYRIGHTEPA
image captionA collapsed bridge on the Vésubie river after heavy rains hit the southern village of Roquebillière
People walk on a collapsed road along the Vésubie river that was partially washed away because of heavy rains brought by Storm Alex in Roquebillière, France, on 3 October 2020IMAGE COPYRIGHTAFP
image captionA road in the same village was partially washed away during the storm

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here