Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un drejtoi një paradë ushtarake të pazakontë paradite herët të shtunën, duke lavdëruar trupat për të punuar shumë për t’iu përgjigjur katastrofave natyrore dhe për të parandaluar një shpërthim të koronavirusit, njoftoi televizioni shtetëror.

Vendi shënoi 75 vjetorin e themelimit të Partisë së tij të Punëtorëve në pushtet me një sërë koncertesh dhe festivalesh, dhe ceremonia u pa në rajon si një ngjarje ku Kim mund të jepte mesazhe për audiencat vendase dhe të huaja.

Televizioni shtetëror filloi transmetimin e videos së redaktuar të ngjarjes më vonë të shtunën pas një dite heshtje në lidhje me paradën, e cila u mbajt në Sheshin Kim Il Sung të rinovuar së fundmi të Pyongyang.

Zyrtarët në Seul dhe Uashington kishin thënë se Veriu mund të zbulojë armë të reja strategjike. Pamjet fillestare të paradës treguan trupat konvencionale që marshonin në formim dhe ato që dukej se ishin raketa balistike në automjete.

Videoja tregoi që Kim bënte një paraqitje ndërsa një orë godiste mesnatën. I veshur me një kostum gri dhe kravatë, ai foli para turmës dhe pranoi lule nga fëmijët ndërsa ishte i rrethuar nga zyrtarë ushtarakë të veshur me radhë medaljesh.

Ndonjëherë dukej emocionuese, Kim falënderoi ushtrinë se ka punuar shumë për t’iu përgjigjur katastrofave natyrore dhe për të parandaluar një shpërthim të koronavirusit.

Koreja e Veriut nuk ka raportuar ndonjë infeksion të brendshëm, një pohim që Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara e kanë vënë në dyshim.

Kim tha se shpreson që Koreja e Veriut dhe e Jugut të bashkojnë duart përsëri pasi kriza e koronavirusit të ketë mbaruar.

Ndërsa pjesëmarrësit në ngjarje të tjera të festave u treguan të veshur me maska, askush në paradë nuk dukej se ishte maskuar.

Masat e koronavirusit

Ngjarja vjen ndërsa vendi i izoluar kryen masa të rrepta kundër koronavirusit.

Media shtetërore tha që bordurat kanë shkaktuar vonesa në disa prej projekteve kryesore ekonomike dhe të ndërtimit të Kim, tashmë të ndjekura nga sanksionet ndërkombëtare.

“Është një mbledhje mbresëlënëse e madhe gjatë një pandemie globale, duke sugjeruar se autoritetet e Koresë së Veriut shqetësohen më shumë me historinë politike dhe moralin kombëtar sesa me parandalimin e një ngjarjeje mbizotëruese COVID-19”, tha Leif-Eric Easley, i cili jep mësim në Universitetin Ewha Womans në Seul.

Më herët gjatë ditës, Shefat e Përgjithshëm të Shtabit të Koresë së Jugut thanë se ajo zbuloi shenja se një paradë që përfshinte pajisje ushtarake dhe personel në shkallë të gjerë u zhvillua në Pyongyang por nuk dha detaje të mëtejshme.

“Koreja e Jugut dhe autoritetet e inteligjencës amerikane po monitorojnë nga afër zhvillimet”, tha ajo.

Ishte hera e parë që parada mbahej para agimit.

Zyrtarët e Koresë së Jugut thanë këtë javë se Kim mund ta përdorë ngjarjen si një shfaqje “me intensitet të ulët” të fuqisë përpara zgjedhjeve presidenciale të SHBA në 3 nëntor, pasi bisedimet e denuklearizimit me Uashingtonin kanë ngecur.

Për javë me radhë imazhet satelitore tregtare kanë treguar mijëra ushtarë të Koresë së Veriut që praktikojnë marshimin dhe zyrtarët e Koresë së Jugut kanë thënë se Veriu mund të përdorë paradën për të zbuluar një raketë të re balistike ndërkontinentale (ICBM), ose një raketë të re balistike të lëshuar nëndetëse.

Diplomatët e huaj në Phenian shpesh janë ftuar të vëzhgojnë festimet e kaluara. Por Ambasada Ruse tha në mediat sociale se të gjitha misionet diplomatike janë këshilluar këtë vit të “përmbahen sa më shumë që të jetë e mundur” nga udhëtimet në qytet, duke iu afruar vendit të ngjarjes dhe duke marrë foto dhe video.

Hera e fundit që Koreja e Veriut transmetoi një paradë ushtarake drejtpërdrejt në televizion ishte në vitin 2017, kur tregoi shumë ICBM të mëdha mes tensionit të shtuar me Shtetet e Bashkuara.

ICBM u parakaluan edhe një herë në shkurt 2018, por asnjë media ndërkombëtare nuk u lejua të vëzhgonte. Pak kohë më pas, Kim filloi takimin me liderët ndërkombëtarë si Presidenti i SHBA Donald Trump dhe që nga ajo kohë nuk janë shfaqur asnjë raketë të madhe.

Në një mesazh urimi për Kim për përvjetorin, Presidenti kinez Xi Jinping tha se ai synonte të “mbronte, konsolidonte dhe zhvillonte” lidhjet me Korenë e Veriut, thanë të shtunën media e saj shteterore

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here