Ne të gjithë përpiqemi, por është praktikisht e pamundur të bini në gjumë shpejt, edhe kur jemi shumë të lodhur. Shpesh mungesa e gjumit na ben që ditën tjetër të jemi të lodhur dhe jo në përqendrimin e duhur.
Por gjumi është baza e shëndetit tonë: të flemë si një foshnjë, është më mirë të ndjekim këshillat e gjysheve tona.

Qumësht: Para se të shkoni në shtrat, pini një gotë qumësht të ngrohtë dhe, nëse dëshironi, shtoni një lugë çaji me mjaltë.

▫️Livando: aroma e livandës do t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të flini më mirë.

▫️Uthull: uthulla është gjithashtu e famshme si një agjent qetësues për mendjen. Para se të shkoni në shtrat, pini një gotë ujë të nxehtë me një lugë uthull dhe pak mjaltë.

Çajra bimorë: bazuar në livando ose blirin

preferenca-al

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here